آموزش استفاده از ماسک ها در فتوشاپ (قسمت اول : Layer Mask )

بازدید
آخرین به روز رسانی : یکشنبه 20 آگوست 2017 - 4:05 ب.ظ
آموزش استفاده از ماسک ها در فتوشاپ (قسمت اول : Layer Mask )

ماسک ها در فتوشاپ قابلیت فوق العاده ای هستند که کاربران این نرم افزار میتوانند بدون ایجاد تاثیرات مخرب قسمتهایی از یک تصویر یا شی را پنهان یا آشکار کنند . در واقع کاری که بعضی از کاربران برای حذف قسمتهای اضافی تصویر انجام میدهند ماسکها براحتی و بدون ایجاد تخریب در اصل کار ارائه می دهند . استفاده از ماسک ها در نرم افزار فتوشاپ بسیار آسان و کاربردی و لذتبخش است . مطمعنا از نتیجه کارکردن با ماسک ها شگفت زده میشوید .

اگر مایل هستید از ماسک ها بیشتر بدانید این آموزش کاربردی را دنبال کنید.

برای درک بهتر این موضوع به این چند مورد توجه کنید:

۱- ماسکها نسبت به رنگ سیاه و سفید حساس هستند.

۲- رنگ سیاه پیکسل های ناحیه انتخابی را پنهان و رنگ سفید پیکسل های انتخاب شده را آشکار میکند.

۳- ماسک به درصد تراکم رنگ حساس است ( بطور مثال اگر لایه ماسک را بطور کامل با رنگ مشکی پر کرده باشید و با براش با opacity=50% و رنگ  color=#ffffff (سفید) روی آن بکشید معادل ۵۰% از وضوح تصویر ماسک شده به نمایش در می آید . این موضوع برای رنگ سیاه هم به همین صورت صدق می کند .)

۴- باید توجه داشت که ابزار Clipping Mask به رنگ حساسیت ندارد . در واقع اساس کار Clipping Mask برای انتخاب تمامی پیکسل های موجود در لایه است.

۵ – از خصوصیت بارز ماسکها میتوان به اثرگذاری غیر مخرب آنها روی محتوای سند اشاره کرد. در واقع هر وقت که بخواهید میتوانید لایه ماسک شده را بدون هیچ تغییری به حالت اول برگردانید.

۶- ماسکها قابلیت ادغام با فیلتر ها ، ابزارهای انتخاب و کنترلرهای رنگ را دارا هستند.

مسیر Layer Mask و Clipping Mask  :  برای اینکار مسیر (Layer > Layer Mask  یا Layer > Create Clipping Mask ) را انتخاب کنید. یا بر روی لایه مورد نظر کلیک راست کنید. همچنین کلید های ترکیبی Ctrl + Alt +G برای ساختن سریع کلیپینگ ماسک استفاده می شود .

در این قسمت با استفاده از Layer Mask نشان میدهیم چطور میشود قسمت های اضافه یک تصویر را پنهان کرد و به نتیجه دلخواه رسید.

برای اینکار از تصویر زیر استفاده میکنیم. دانلود عکس

fruits

ابتدا یک سند به ابعاد ۹۶۰* ۶۳۹  پیکسل ایجاد میکنیم و زمینه لایه بکگراند را به رنگ af0000 # پر میکنیم.برای اینکار میتوانید بعد از انتخاب رنگ در قسمت جدول رنگ، لایه Background را انتخاب کنید و با سطل رنگ و یا فشردن Alt+Backspace این کار را انجام دهید.

۲۰۱۷-۰۸-۲۰_۱۹-۱۲-۳۰

در مرجله بعد عکس میوه ها را به داخل فتوشاپ درگ میکنیم . تصویر بصورت Smart Object در سند قرار میگیرد. لایه عکس را به Fruits تغیر نام دهید.

۲۰۱۷-۰۸-۲۰_۱۹-۱۴-۳۸

در این مرحله پنل لایه ها باید به اینصورت باشد.

۲۰۱۷-۰۸-۲۰_۱۹-۲۰-۰۱

به لایه Fruits یک لایه ماسک اضافه کنید . با راست کلیک و یا کلیک کردن بر روی آیکون Layer Mask در قسمت پائین پنل لایه ها این کار را انجام دهید.

۲۰۱۷-۰۸-۲۰_۱۹-۲۶-۵۷

۲۰۱۷-۰۸-۲۰_۱۹-۲۸-۳۸

میخواهیم میوه ها را از بک گراند تصویر جداگانه انتخاب کنیم برای اینکار در لایه عکس روی قسمت تصویر بند انگشتی عکس کلیک کنید ( از انتخاب لایه ماسک اجتناب کنید ).

۲۰۱۷-۰۸-۲۰_۱۹-۲۸-۳۰۸

با استفاده از ابزار Quick Selection Tool تمام میوه ها را انتخاب میکنیم . باید دقت شود که اینکار نیاز به ظرافت و حوصله زیادی دارد تا نتیجه بهتری در پی داشته باشد.

۲۰۱۷-۰۸-۲۰_۱۸-۳۵-۱۸

همچنین برای اینکه انتخاب بهتر و دقیق تری داشته باشید میتوانید از قسمت آپشن های مربوط به این ابزار گزینه Refine Edge استفاده کنید که در آموزش تکنیک رنگی کردن عکسهای قدیمی یا سیاه و سفید به این مورد اشاره شد.

۲۰۱۷-۰۸-۲۰_۱۸-۴۶-۲۴

همونطور که شاهد هستید براحتی با این ابزار من قسمت میوه ها را از بک گراند کار جداگانه انتخاب کردم.

۲۰۱۷-۰۸-۲۰_۱۸-۵۷-۵۹

برای پنهان کردن قسمت بک گراند تصویر باید به تمام قسمت هایی که بعنوان زمینه در عکس وجود دارد در لایه بک گراند رنگ سیاه اعمال شود . برای اینکار باید قسمت انتخاب شده را معکوس کرد. زمانی که میوه ها در حالت انتخاب هستند با فشردن همزمان کلید های Ctrl+Shift+I یا رفتن به مسیر Select > Inverse انتخاب را معکوس کنید.

۲۰۱۷-۰۸-۲۰_۱۹-۳۹-۳۵

نتیجه کار معکوس شدن ناحیه انتخابی و انتخاب بکگراند تصویر هست.

۲۰۱۷-۰۸-۲۰_۱۹-۴۲-۳۱

در همین حالت به پنل لایه ها رفته و قسمت بند انگشتی مربوط به لایه ماسک را انتخاب میکنیم.

۲۰۱۷-۰۸-۲۰_۱۹-۴۴-۳۵

در مراحل قبلی توضیح داده شد که چطور رنگ مورد نظر را به قسمت انتخاب شده اعمال کنید. رنگ سیاه را از قسمت جدول رنگ انتخاب کرده و با سطل رنگ و یا فشردن Alt+Backspace آنرا به قسمت های انتخاب شده در لایه ماسک اعمال کنید . همونطور که میبینید بک گراند تصویر ناپدید شد . باید توجه داشت که رنگ سفید دقیقا برعکس رنگ سیاه عمل میکند و اگر در همین حالت انتخاب رنگ سفید به لایه ماسک اعمال شود بک گراند دوباره ظاهر خواهد شد.

نتیجه نهایی :

۲۰۱۷-۰۸-۲۰_۱۹-۵۲-۰۸

در ادامه توضیحات بیشتری در مورد کار با لایر ماسک و همچنین آموزشهای مربوط به Clipping Mask و Vector Mask در وبسایت منتشر خواهد شد.

لینک کوتاه

ارسال دیدگاه دیدگاه

* نام
* ایمیل
* ضروری

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

شرایط ارسال دیدگاه:

سعی کنید از دیدگاههای نامرتبط با نوشته پرهیز کنید در غیر اینصورت پاسخ داده نخواهد شد.

تمامی دیدگاههای ارسالی توسط مدیر سایت گیسوم طرح بررسی و پاسخ داده خواهد شد.